+38 0342 504605      office@arpi.org.ua

23-27 квітня та 15-19 травня 2017 року проходили навчальні візити для представників Донецької та Луганської областей України на Івано-Франківщину в рамках програми «Відновлення самоврядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України» за підтримки ПРООН.

 

44 лідери ОГС, працівники органів місцевого самоврядування та підприємці Луганщини та Донеччини, отримали можливість відвідати Прикарпаття з метою ознайомлення з кращими практиками, новими підходами та технологіями залучення ресурсів та ноу-хау у плануванні та реалізації проектів розвитку громад й забезпечення сталості їх результатів. Програма візиту була підготовлена ГО «Агентство з розвитку приватної ініціативи». Агентство також забезпечувало супровід груп учасників, котрі мали змогу в ході візитів вивчити досвід реалізації проектів місцевого розвитку та безпосередньо познайомитися зі зразками (готовими моделями) успішної співпраці ОГС, бізнесу, науково-дослідних інституцій та місцевої влади.

 

 

Програма навчальних візитів охопила досвід у сфері підтримки малого бізнесу, розбудови спроможності громад, створення нових якірних продуктів для місцевого розвитку, представлених МБЕРІФ «Українсько-канадський бізнес-центр», Агентством з розвитку приватної ініціативи, Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини, Громадським центром «Ділові ініціативи», Центром муніципального та регіонального розвитку «Ресурсний центр», а також Івано-Франківською міською радою, зокрема, департаментом житлової, комунальної політики та благоустрою.

 

Учасників особливо зацікавили механізми підтримки МСП на регіональному та місцевому рівні, якими свого часу були бізнес-центри, створені на Івано-Франківщині за підтримки уряду Канади, а також конкретні приклади можливих ініціатив для розвитку територій та активізації громад (фестивалі, конкурси, успішні бізнес-мережі, створення візит-центрів та центрів спадщини, приклади покращення благоустрою та транспортної інфраструктури), представлені Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини.

 

За доволі короткий термін (усього 5 неповних днів перебування кожною делегацією) учасники вивчили кращі практики розвитку міста Івано-Франківська, відвідали Калуський район, місто Долину, Вигоду, Надвірнянський район та місто Яремче.

 

 

В якості прикладів успішної діяльності ОМС була представлена робота Івано-Франківського Центру надання адміністративних послуг, який охопив більшість адмінпослуг для громадян і для бізнесу. За роботу Центру з надання адміністративних послуг та використання електронних сервісів задля доступності послуг та розвитку територіальної громади Івано-Франківська міська рада у 2016 році відзначена Дипломом І ступеня конкурсу Мінрегіонбуду «Кращі практики місцевого самоврядування».

 

У місті Долина учасникам були представлені результати низки проектів у сфері е-врядування (в т.ч. веб-платформа «Долина – відкрите місто», електронний контакт-центр, система відеомоніторингу громадської безпеки в місті та ін.). Значний інтерес також викликав досвід Долини в напрямку діяльності в рамках Угоди Мерів, в т.ч. підготовка та виконання плану дій сталого енергетичного розвитку. Місто суттєво зменшило використання енергоресурсів завдяки програмі утеплення міста та зниження викидів (в рамках проекту ЄС утеплено 17 будинків і ще 13 будуть утеплені до кінця цього року). Долинські практики залучення фінансування для вирішення проблем енергоспоживання та безпеки представники Донецької та Луганської областей виявили бажання вивчати більш детально.

 

 

З відгуків учасників: «Буде надіслано лист-подяку за проведення заходу всім причетним. Також з’явилась можливість запровадити партнерські дії з Долинською міською радою».

 

Надвірнянська міська рада представила напрацювання проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», що охоплює цілий комплекс заходів з енергоефективності, покращення систем водопостачання, створення ОСББ, заходів громадської безпеки, та покращення міської інфраструктури (створення сучасних спортивних майданчиків у парковій зоні, тощо).

 

Одним з питань, яке було на порядку денному в учасників візиту було: як ефективно залучити потенціал активних громадян та бізнесу для вирішення проблем громад? В цьому контексті ГО «Тепле місто» представило гостям зі Сходу України модель створення силами 100 меценатів громадського ресторану, 80% чистого прибутку якого спрямовується на проекти розвитку міста. Цікавим і неординарним виявився досвід команди молодих підприємців у створенні мистецького хостелу «МІФ», що розташований у старовинній будівлі майже у центрі Івано-Франківська та, водночас, виконує роль креативного простору для молодих літераторів, художників та музикантів міста.

 

Прикладом соціально-відповідального бізнесу в регіоні, представленого учасникам, стала компанія «Даноша», що є однією з перших компаній в Україні, які займалися вирощуванням добре розвинених свиней з високим показником росту, чудовою конверсією корму та високим відсотком народжуваності поросят на базі генетичного матеріалу з Данії. Крім того, завод переробляє відходи свинокомплексу на біогаз, теплову та електричну енергію. З її запуском компанія оптимізувала використання перегною як органічного добрива для рослин.

 

 

З відгуків учасників: «Розуміння, що з екскрементів добувають газ – мене вразило. І що маючи 1 корову і 2 свиней можна опалювати будинок – це круто!»

 

Учасники дізналися про те, що Даноша – це та компанія, де 700 працівників борються за те, щоб «Україна не була сировинним придатком». Тут є також спеціальний Фонд для соціальних проектів в громаді щодо реконструкції соціальних об’єктів новітніми енергозберігаючими технологіями та на комунальні дороги. Для таких бізнес грантів в кожній громаді громадські організації розробляють та реалізують проекти розвитку разом із владою, а компанія наглядає за цим процесом.

 

Учасники візитів відкрили також для себе туристичний потенціал області. У Івано-Франківську вони побували на оглядовому майданчику міської ратуші, що як туристична атракція запрацював з 2016 року, і вже за рік роботи став улюбленим місцем відвідування містян та гостей. По-справжньому вразило відвідувачів інтерактивне наукове містечко на території Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Головним призначенням центру було - створення платформи для вивчення різних видів відновлювальної енергії, елементів її генерування, накопичення, перетворення і споживання. «Нова енергія» також слугує базою для організації альтернативних навчань учнівської молоді і заохочення їх до вивчення природничих та технічних дисциплін. Проте зараз - це одне з найпопулярніших у Івано-Франківську місць для сімейного дозвілля.

 

 

Учасники також зауважили, що неймовірне враження справляє і туристичний профіль Яремчанщини, де розташований Карпатський національний природний парк з сучасним еко-туристичним візит-центром, один з найвідоміших гірськолижних курортів Європи ТК «Буковель», і де щороку з’являються нові атракції. Прикладом таких атракцій є своєрідний музей «Карпати в мініатюрі», що демонструє найцікавіші об’єкти Яремче у іграшкового розміру прототипах, що втім, зберігають усю автентичність оригіналів.

 

Гості з Луганщини та Донеччини відкрили для себе Вигоду та дізналися про вузькоколійку, по якій курсує популярний серед туристів Карпатський трамвай. З 2015 року у Вигоді діє одна з топ-атракцій України – Центр спадщини Вигодської вузькоколійки. Нора, дупло, визначення віку дерева за кількістю кілець у розрізі, ігри з мурахами та вивчення процесів виготовлення дерев’яних інструментів (за 10 хвилин) викликало у кожного з них дитяче захоплення і бажання повертатися сюди з дітьми та сім’ями знову й знов. Центр не лише захопив учасників інтерактивною експозицією з інтерпретацією місцевої природи й історії та унікальними відеофільмами, але й спонукав їх замислитися над створенням у своїх регіонах подібних центрів інтерпретації спадщини та у такий спосіб відновити туристичний потенціал територій, що перебувають на разі у стагнації через військові дії на Донбасі.

 

 

З відгуків учасників: Я побачила мирне життя, від якого вже за цей час відвикла. Вражає хазяйновитість, розумне планування, дбале ставлення до всього: починаючи з переробки вторинної сировини до відкритості у спілкуванні! Дякую за мирні канікули!

 

Організатори візитів дякують усім організаціям, органам місцевого самоврядування та приватним кампаніям за організовані зустрічі та висловлюють особливу вдячність ТК «Буковель» за безкоштовну екскурсію для своїх гостей зі Сходу України.

 

Зазначимо, що у червні ц.р. планується організувати зустрічний візит на Донеччину та Луганщину для представників Івано-Франківської області, в ході якого будуть обговорені перспективи співпраці Луганських та Донецьких ОГС з Івано-Франківськими партнерами, виконання спільних проектів та ініціатив.

 

З відгуків учасників: «Все було дуже чудово, багато вражень, нових знайомств, досвід, який можна використати і в Луганській області, візит додав натхнення, розуміння що важко впроваджувати нове всюди, проте все станеться, якщо працювати разом. Побажання одне – разом працювати для відбудови країни. Чекаємо на Луганщині!»



вул. Дністровська, 26, офіс 12,
м. Івано-Франківськ, 76018, Україна

+38 0342 504605


office@arpi.org.ua
www.arpi.org.ua

@ Агентство з розвитку приватної ініціативи